Ismail YK Fan Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Toplam Mesajınız : 0

Kayıt OlKayıt Ol  Forum KurallarıForum Kuralları  Latest imagesLatest images  AnasayfaAnasayfa  AramaArama  İsmail YK Fanİsmail YK Fan  Giriş yapGiriş yap  

Namazın Önemi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Namazın Önemi Empty22.06.09 15:13
Birgül
Haydi Bastır

Birgül

Kadın Kayıt Tarihi : 18/06/09

Namazın Önemi Vide
MesajKonu: Namazın Önemi   

Sizin namaza inanan bir mümin olarak namazı tam kılamamanızın birden çok sebebi olabilir: Birincisi, namazın ne anlama geldiğini tam olarak bilememek. Mesela namazın dinin direği olmasının manasını düşünseniz, namazı tam kılanın dinini yapmış, terk edenin dinini yıkmış olduğunu, namazın şirkle iman arasındaki belirleyici fark olduğunu, Kuranı Kerim’de namazın imana denk sayıldığını, Allah’ı anmak/zikretmek için namaz kılmak gerektiğini, Cehenneme gidenlere, “niçin buradasınız” diye sorulduğunda, “biz namaz kılanlardan değildik” diyeceklerini, Hz. Peygamber’in (sa), geçmiş gelecek bütün günahlarının bağışlanmış olmasına karşılık, namaza ne kadar önem verdiğini bilmiş olsanız, namazı terk etmeniz mümkün olamazdı.

İkinci olarak, siz çevreniz ve arkadaşlarınız sebebiyle namaz kılamıyor da olabilirsiniz. Çünkü yine Kuran-ı Kerim bize insanların da şeytanlarının bulunduğunu söylüyor. Onların da insanın kalbine vesvese sokabileceğini ve onu yoldan çıkaracaklarını anlatıyor. Eğer böyle ise bu çevreyi değiştirmeniz gerekir. Allah (cc), “özü sözü doğru insanlarla/sadıklarla beraber olun” buyurur. İnsanın üzerende arkadaşlarının ve yanındakilerin çok etkisi vardır. Bu sebeple, beraber olduğu insanları çok iyi seçmesi gerekir. Sanıyorum siz temiz arkadaşlarla beraber olsanız onların manevi atmosferi sizi etkileyecek ve artık namazlarınızı bırakamayacaksınız.

Bir de dua etmenin önemini kavramanız gerekir. Hz. Peygamber her namazın arkasından şu duayı yaparlarmış: “Ya Rab! Seni zikretme, sana şükretme ve ibadetini en güzel şekilde yapabilme konusunda bana yardım et”. İnsan, ne kadar bilgisi olursa olsun, ellerini Allah’a açarak, O’ndan yardım dilemezse ibadetleri dahi yapabilmesi çok zordur.

« Önceki Başlık | Sonraki Başlık »  Sayfa başına dön

Hızlı Cevap

Namazın Önemi
Forum Saati 02.05.24 5:43 .