Toplam Mesajınız : 0
 
Kayıt OlKayıt Ol  Forum KurallarıForum Kuralları  AnasayfaAnasayfa  AramaArama  İsmail YK Fanİsmail YK Fan  Giriş yapGiriş yap  

 

İstanbul'da 4 Bin Bedrettin Var!!!

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
İstanbul'da 4 Bin Bedrettin Var!!! Empty13.01.10 12:39
*__NidA__*
Administrator


*__NidA__*


Kadın Kayıt Tarihi : 13/11/09
Nerden : Kocaeli
Yaş : 29
Mesaj Sayısı : 1450İstanbul'da 4 Bin Bedrettin Var!!! Vide
MesajKonu: İstanbul'da 4 Bin Bedrettin Var!!!   

Sokakta ölümden dönen beş yaşındaki Bedrettin Karaduman’ın dramı, gözleri başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerin ‘kanayan yarası’ olan sokakta çalıştırılan ve dilendirilen çocuklara çevirdi. Bu çocukların topluma kazandırılması, ailelerin çocuklarını çalıştırmasının engellenmesi için sivil toplum örgütleri ve devlet çalışmalar yaptı. Ancak sonuç yine de değişmedi: İstanbul sokaklarında 4 bine yakın çocuk var.

Üç merkezde barındırılıyorlar
İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün geçen yılki rakamlarına göre, kentte Bedrettin gibi sokaklarda çalıştırılan yaklaşık 4 bin çocuk bulunuyor. Yazın bu sayı daha da artıyor. Bazı bölgelerden aileler çocuklarını dilendirmek ya da çalıştırmak için bahar aylarından itibaren İstanbul’un yolunu tutuyor. 2009 yılı içerisinde, sokaklarda çalıştıkları belirlenen çocuklara yönelik olarak 10 bin 741 yasal işlem yapıldı. Bu çocukların sadece 400’ü Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı yurtlara alındı. Diğerleri yakınlarına teslim edildi. İstanbul genelinde sokakta çalıştırılan çocukları rehabilite etmek amacıyla kurulmuş üç merkez bulunuyor. Ancak bu sayının 10 çıkarılması için çalışmalar yapılıyor.

Sokakta yaşayan ve suça itilen çocuklar öncelikle Ağaçlı’da bulunan Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde rehabilite ediliyor. Şu anda Ağaçlı’da 70 çocuk var. Ayvansaray ve Küçükbakkalköy’de bulunan merkezler ise ‘ilk adım istasyonu’ olarak hizmet veriyor. Bu merkezlerde çocukların yatacak yer, banyo ve sıcak yemek ihtiyaçları karşılanıyor. Sokakta çalıştıkları belirlenen ve ailelerinden alınan çocuklar ise Beyoğlu’nda bulunan 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne götürülüyor.
Çocuğu sokakta çalıştırmanın cezası Kabahatler Kanunu’na göre 143 lira. Sokakta çalışmak zorunda bırakılan çocuklardan *** ve hizmet alanlara da aynı para cezası uygulanıyor.

« Önceki Başlık | Sonraki Başlık »  Sayfa başına dön


Hızlı Cevap
İstanbul'da 4 Bin Bedrettin Var!!!
Forum Saati 10.04.20 11:25 .

Powered by Ismail YK Fan Sitesi
Copyright ©2000 - 2008
Ismail YK Fan Sitesi©


İYK Network -> | İsmail YK | Yurtseven Kardeşler | YK-Shop

Yetkinforum.com | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Son tartışmalar